Powrót
O projekcie „Twój dom – dialog z tradycją”

„Twój dom – dialog z tradycją” to projekt poświęcony architekturze regionalnej. Takiej, w której wykorzystuje się różnorodność i tradycje danego regionu, a jednocześnie stosuje współczesne rozwiązania technologiczne i twórcze pomysły.

Głównym działaniem jest ogólnopolski konkurs  o tej samej nazwie. Celem konkursu jest znalezienie i popularyzacja projektów domów nawiązujących do lokalnej tradycji i dziedzictwa kulturowego poszczególnych regionów Polski. Pierwszy taki konkurs zorganizowano w 2010 roku w województwie warmińsko-mazurskim, w roku 2021 odbyły się następne, w województwach śląskim i podlaskim. W województwie warmińskim nagrodzono i wyróżniono 28 projektów, w śląskim 9, w podlaskim 11. Można je znaleźć w katalogach oraz na stronie internetowej. Wszystkie projekty przeznaczone są do sprzedaży i do realizacji. Niektóre domy już wybudowano.

Od 2020 roku prowadzone są też inne działania edukacyjne, badawcze i promocyjne.   W 2020 roku wykonano opracowania poświęcone budownictwu historycznemu województw podlaskiego i śląskiego . W październiku tego roku odbył się webinar poświęcony zagadnieniom przyszłości architektury regionalnej. Powstał również film „Twój dom – dialog z tradycją”, w którym zaprezentowano domy wybudowane w takim duchu w ostatniej dekadzie na Warmii i Mazurach. W 2021 roku w Olsztynie zorganizowano konferencję pod tytułem  „Architektura regionalna – rzeczywista potrzeba czy iluzja?”, poświęconą problematyce budownictwa.

W roku 2021 zorganizowano ogólnopolskie warsztaty z projektowania regionalnego dla studentów architektury. Takie warsztaty odbyły się we Fromborku (lipiec) oraz Białymstoku (listopad).

Przy organizacji konkursu współpracowano ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, odpowiednio z oddziałami w Olsztynie (2010), Katowicach i Częstochowie (2021) oraz Białymstoku (2021).

Zachęcamy do kontynuowania lokalnych tradycji. Do budowania zgodnie z tradycją i krajobrazem.

Subskrybuj newsletter NID

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informację ze świata kultury.

Księgarnia NID

Sprawdź nasze produkty w księgarni. Zamawiaj bez wychodzenia z domu już teraz!

Platforma szkoleniowa

Zapisz się na naszą platformę e-szkoleniową i dowiedz się jak zarządzać dziedzictwem i wykorzystać jego potencjał.

Skip to content