Powrót
Projekt domu nr 6

WYRÓŻNIENIE I STOPNIA

 

DOM NA PODLASIU

Zespół autorski: Ewa Bubik, Anna Capińska, Adam Stafiniak, Tomasz Węgrzyn

LOKALIZACJA

Powiaty białostocki, bielski, hajnowski, sokólski (dopuszczalna lokalizacja na obszarze całego województwa na działkach o niewielkiej szerokości)

UZASADNIENIE SĄDU KONKURSOWEGO

Za powściągliwość w rozwiązaniu formy i interesującą transpozycję układu wzdłużnego zagrody w typie bielsko-hajnowskim.

IDEA / INSPIRACJE

Inspirację stanowi unikatowy dla Polski północno-wschodniej, a w szczególności dla powiatów bielskiego i hajnowskiego, układ zagrody wydłużonej, w którym usytuowany na wąskiej działce, szczytem do drogi, dom oraz budynki gospodarcze zestawiano ze sobą liniowo i połączono wspólnym zadaszeniem. Projekt stanowi twórczą reinterpretację tego wzorca, definiując na nowo zagrodę wydłużoną. Jego proporcje nawiązują do tych lokalnych, w niewymuszony sposób wpisując się w zastany krajobraz. Umożliwiają też lokalizację budynku na często występujących na terenach wiejskich i podmiejskich wąskich działkach.

O PROJEKCIE

Budynek przewidziano jako parterowy zapewniając dostępność osobom z niepełnosprawnością i o ograniczonej zdolności poruszania. Wydłużoną bryłę domu podzielono na fragmenty stanowiące moduły funkcjonalne. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby można było komponować je w dowolnej kolejności oraz dobudowywać kolejne wraz ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników. Pozwala to na podział budowy domu na rozłożone w czasie etapy. Moduł główny, w którym znajduje się salon, kuchnia, pokój gościnny, łazienka oraz pomieszczenie techniczne, może samodzielnie stanowić dom dla dwuosobowej rodziny. Korytarz, z którego dostępne są wejścia do sypialni, przeszklono i otwiera się na ogród. Następne moduły do wyboru to garaż lub wiata o dowolnej liczbie stanowisk, sypialnie z dodatkowymi łazienkami, moduł gospodarczy / hobby, w którym zaaranżować można warsztat stolarski, kurnik czy siłownię, oraz ostatni moduł pełniący funkcję domku gościnnego z oddzielnym wejściem. Przedstawiony w projekcie wariant składa się z modułu głównego, modułu z trzema sypialniami, modułu gospodarczego oraz garażu na dwa stanowiska.

KONTAKT W SPRAWIE ZAKUPU PROJEKTU

JASTAA sp. z o.o., ul. Gdańska 28/9, 50-344 Wrocław, tel. +48 509 046 247

www.jastaa.pl, biuro@jastaa.pl

Subskrybuj newsletter NID

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informację ze świata kultury.

Księgarnia NID

Sprawdź nasze produkty w księgarni. Zamawiaj bez wychodzenia z domu już teraz!

Platforma szkoleniowa

Zapisz się na naszą platformę e-szkoleniową i dowiedz się jak zarządzać dziedzictwem i wykorzystać jego potencjał.

Skip to content