Powrót
Projekt domu nr 4

III NAGRODA (ex aequo)

DOM NA PODLASIU

Zespół autorski: Katarzyna Gromek, Aleksandra Milanowska, Beata Szczepańska, Juliusz Polak

LOKALIZACJA

Obszar bielsko-hajnowski

UZASADNIENIE SĄDU KONKURSOWEGO

Za trafione odwołanie się do idei domu pod jednym dachem z centralnym rdzeniem (piecem) i gankiem. Z uznaniem sądu spotkało się zastosowanie i twórcze przetworzenie układu amfiladowego.

IDEA / INSPIRACJE

Jedną z cech zabudowy Podlasia jest występowanie pieca wraz z paleniskiem zlokalizowanego w centralnej części chaty. Takie rozwiązanie zapewnia wydajne ogrzewanie pomieszczeń, jednocześnie tworząc rdzeń domu, wokół którego mogą koncentrować się codzienne czynności. Logika tego rozwiązania jest elementem tożsamości regionalnej. Inne charakterystyczne elementy to ganek i okiennice.

O PROJEKCIE

Ganek zaaranżowano, tworząc strefę buforową między wnętrzem a zewnętrzem. Okiennice to skuteczna ochrona przed przegrzewaniem budynku, zaś detal okiennic – szalowane deski – to element dekoracyjny. Na parterze dom podzielono na część dzienną i nocną. Na część dzienną składa się salon, jadalnia, kuchnia, a także elementy rdzenia takie, jak: schody, szacht instalacyjny, wbudowane szafy. Część dzienna połączona jest z rekreacyjną częścią ogrodu. Na część nocną składają się: główna sypialnia, sypialnia gościnna / gabinet wraz z elementami zawartymi w rdzeniu – łazienkami, wbudowanymi szafami oraz szachtem. Parter jest przedzielony przelotowym korytarzem, który łączy reprezentacyjny ganek z wyjściem zapleczowym, zlokalizowanym obok kuchni. Wyjście prowadzi na ogród warzywny. Ganek może pełnić różne funkcje w zależności od pory roku. Zimą może być oranżerią – schronieniem dla roślin, a także niezbędnym do utrzymania optymalnej temperatury przedsionkiem.

Latem ganek może być dodatkowym zacienionym tarasem. Układ domu jest też elastyczny pod względem różnorodnych rodzinnych konfiguracji. Dom może funkcjonować jako piętrowy, z dodatkowymi sypialniami i łazienką na piętrze lub parterowy, w sytuacji gdy liczba domowników jest mniejsza. Zlokalizowanie lokalizowanie sypialni rodziców oraz łazienki na parterze umożliwia wygodne funkcjonowanie osobie z niepełnosprawnościami lub osobie starszej. Garaż został zaprojektowany jako oddzielna kubatura, która nawiązuje stylistycznie do bryły domu.

KONTAKT W SPRAWIE ZAKUPU PROJEKTU

Beata Szczepańska, tel. 501 258 635

bwarch@onet.eu

Subskrybuj newsletter NID

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informację ze świata kultury.

Księgarnia NID

Sprawdź nasze produkty w księgarni. Zamawiaj bez wychodzenia z domu już teraz!

Platforma szkoleniowa

Zapisz się na naszą platformę e-szkoleniową i dowiedz się jak zarządzać dziedzictwem i wykorzystać jego potencjał.

Skip to content