Powrót
Projekt domu nr 3

III NAGRODA (ex aequo)

DOM NA PODLASIU

Autor: Lech Borysewicz

LOKALIZACJA

Wschodni pas województwa podlaskiego od Bielska Podlaskiego do Dąbrowy Białostockiej

UZASADNIENIE SĄDU KONKURSOWEGO

Za bezpretensjonalne nawiązanie do tradycyjnego wzorca zagrody wydłużonej w typie bielsko-hajnowskim. Na uznanie zasługują rozwiązania materiałowe, które w udany sposób wiążą dom w kontekstem kulturowym. Sąd zwrócił uwagę i docenił troskę autora o metody związane z naturalnym gospodarowaniem energii.

IDEA / INSPIRACJE

Uwspółcześniona wersja wydłużonej zagrody typu bielsko-hajnowskiego występującej we wsiach szeregowych na obszarze Polski północno-wschodniej. Nawiązaniem do tradycyjnej architektury Białostocczyzny są zindywidualizowane detale wykończeń elewacji, układu szczytów oraz rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe oparte na drewnie.

O PROJEKCIE

Dom jednorodzinny, nakryty dwuspadowym dachem, ustawiony szczytem do ulicy z oddzielnym garażem bądź wiatą. Układ funkcjonalny podzielony na 3 części: prywatną (sypialnianą), dzienną, stanowiąca centrum życia mieszkańców, i gościnną. Część gościnna może funkcjonować całkowicie niezależnie po zamknięciu otworu drzwiowego i przez dostęp z zewnątrz jako np. mieszkanie dla rodziców, dzieci wkraczających w dorosłość lub pod wynajem, pracownię etc. Aneks kuchenny ma możliwość zamknięcia i przekształcenia w osobną kuchnię. Dla większego odczucia przestrzeni część dzienną zaprojektowano jako otwartą na pełną wysokość do dachu, z panoramicznymi oknami tworzącymi dialog z otoczeniem. Nad częścią sypialnianą znajduje się poddasze techniczne, które można wykorzystać na elementy instalacji związane z pompą ciepła, instalacją solarną, wentylacją mechaniczną oraz jako miejsce do przechowywania.

KONTAKT W SPRAWIE ZAKUPU PROJEKTU

DUOARCHITEKCI | ul. Kramarska 12/508 04-437 Warszawa, tel. +48 797 963 636

e-mail: biuro@duoarchitekci.pl

http://www.duoarchitekci.pl

Subskrybuj newsletter NID

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informację ze świata kultury.

Księgarnia NID

Sprawdź nasze produkty w księgarni. Zamawiaj bez wychodzenia z domu już teraz!

Platforma szkoleniowa

Zapisz się na naszą platformę e-szkoleniową i dowiedz się jak zarządzać dziedzictwem i wykorzystać jego potencjał.

Skip to content