Powrót
Projekt domu nr 2

II NAGRODA

DOM NA PODLASIU

Zespół autorski: Marzena Radkiewicz-Metko, Przemysław Metko

LOKALIZACJA

Województwo podlaskie

UZASADNIENIE SĄDU KONKURSOWEGO

Za klarowne rozwiązanie planu domu zorganizowanego wokół trzonu kominowego, który wpływa na jednorodność formy architektonicznej i utrzymanie jej we właściwej skali. Prezentowana koncepcja koresponduje z otoczeniem i w umiejętny sposób czerpie z tradycji architektury województwa podlaskiego. Jednocześnie dzięki swoim uniwersalnym rozwiązaniom z powodzeniem projekt może być zastosowany we wszystkich częściach regionu bez szkody dla jego krajobrazu kulturowego.

IDEA / INSPIRACJE

Układ budynków nawiązuje do osad jednodworczych w zabudowie kolonijnej – dom skierowany jest kalenicą do drogi i postawiony osobno, natomiast budynek gospodarczy znajduje się wzdłuż boku centralnego podwórza.

Forma wywodzi się od typowego domu wiejskiego – budynek drewniany, parterowy z dwuspadowym dachem z nadwieszonym szczytem i okapem. Przeszklenia doświetlające poddasze przypominają tradycyjne szczyty z trójkątnymi zwieńczeniami i pionową osią symetrii. Zastosowanie pionowej deski na szczytach jest bliskie najstarszym sposobom szalunku szczytu polegającym na przybiciu desek w pionie i podziale na pola zdobnicze. Na parterze deskę ułożono w poziomie, co dodatkowo podkreśla formę budynku.

O PROJEKCIE

Inspiracją dla układu funkcjonalnego domu były dawne wnętrza podzielone na pomieszczenia w układzie amfiladowym i systemem grzewczym umieszczonym w centrum. Wejście w osi domu przypomina tradycyjne wejście prowadzące do sieni, z której rozchodziło się do pomieszczeń bocznych. Najważniejszym pomieszczeniem w projektowanym domu jest salon z kominkiem usytuowanym centralnie. Na środku domu umiejscowiono także komin, pomieszczenie techniczne i schody. Symetryczny układ budynku i pomieszczenia skupione wokół centralnego komina sprawiają, że dom staje się uniwersalny i łatwo adaptujący do zmian.

KONTAKT W SPRAWIE ZAKUPU PROJEKTU

r-m studio | Skierki 7/49, 20-601 Lublin, tel. 791 030 659

r-mstudio.com

info@r-mstudio.com

Subskrybuj newsletter NID

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informację ze świata kultury.

Księgarnia NID

Sprawdź nasze produkty w księgarni. Zamawiaj bez wychodzenia z domu już teraz!

Platforma szkoleniowa

Zapisz się na naszą platformę e-szkoleniową i dowiedz się jak zarządzać dziedzictwem i wykorzystać jego potencjał.

Skip to content