Powrót
Projekt domu nr 11

WYRÓŻNIENIE

DOM NA PODLASIU

Zespół autorski: Magdalena Siemienowicz, Jolanta Szybiak

LOKALIZACJA

Region bielsko-hajnowski

UZASADNIENIE SĄDU KONKURSOWEGO

Za przemyślany sposób wykorzystania układu zagrody i wpisanie w projekt licznych funkcji niezwiązanych bezpośrednio z rolnictwem oraz ciekawe połączenie wnętrza domu z otoczeniem.

IDEA / INSPIRACJE

W projekcie znajdują się odniesienia do archetypów architektury regionu bielsko-hajnowskiego, której głównym celem była funkcja realizowana w nurcie zwanym dziś low-tech. W projekcie przejawia się przede wszystkim w racjonalności stosowanych rozwiązań budowlanych, uwzględniających lokalizację względem stron świata oraz zieleni wysokiej, konstrukcji ścian i zadaszenia, detalu architektonicznego.

O PROJEKCIE

Projektowany dom przeznaczony jest dla rodziny czteroosobowej z dodatkowym pokojem gościnnym. Program funkcjonalny gospodarstwa odpowiada na zapotrzebowanie osób trudniących się pracą zarobkową poza strefą rolnictwa. W zagospodarowaniu terenu uwzględniono tzw. małe, ręczne uprawy takie, jak: sad, warzywnik, łąkę zielną, poletko upraw sezonowych. Mając na uwadze potrzeby i możliwości życia wiejskiego, zaprojektowano tzw. letnią kuchnię, wędzarnię, studnię, piwniczkę ziemną, a także kurnik i ule. Przewiduje się, iż przez większość czasu – poza porą ciepłych dni – dom będzie stanowił jedynie nocne schronienie. Życie wsi toczy się na „podwórku”. Stąd próba odpowiedzi na jego zapotrzebowanie w projekcie zagospodarowania terenu. Projekt przewiduje lokalizację samodzielnej kubatury garażu oraz pomieszczeń gospodarczych w podobnym układzie jak istniejące na tych terenach stodoły (układ kalenicowy względem drogi z możliwością wyjazdu na drogę gospodarczą).

KONTAKT W SPRAWIE ZAKUPU PROJEKTU

Magdalena Siemienowicz, tel. 513 187 566

magdalena.siemienowicz@gmail.com

Subskrybuj newsletter NID

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informację ze świata kultury.

Księgarnia NID

Sprawdź nasze produkty w księgarni. Zamawiaj bez wychodzenia z domu już teraz!

Platforma szkoleniowa

Zapisz się na naszą platformę e-szkoleniową i dowiedz się jak zarządzać dziedzictwem i wykorzystać jego potencjał.

Skip to content