Powrót
Projekt domu nr 1

I NAGRODA

DOM NA PODLASIU

Zespół autorski: Katarzyna Billik, Katarzyna Górowska-Gnatowska, Anna Majewska-Karolak, Łukasz Szczepanowicz

LOKALIZACJA

Obszar bielsko-hajnowski

UZASADNIENIE SĄDU KONKURSOWEGO

Za trafne nawiązanie i twórcze przetworzenie tradycyjnego wzorca zabudowy zagrody wydłużonej w typie bielsko-hajnowskim. Nagroda została przyznana także za klarowne rozwiązanie układu funkcjonalnego inspirowanego tradycyjnym schematem domów. Na uwagę zasługują drewniane detale, które umiejętnie łączą płaszczyznowe rozwiązania elewacyjne z otwarciami w przestrzeń ogrodu. W opinii sądu dom znakomicie wpisuje się w krajobraz kulturowy regionu, w którym praca jest lokowana.

IDEA / INSPIRACJE

Projekt zakłada nawiązanie do typologii, wartości kulturowych oraz środowiskowych regionu bielsko-hajnowskiego. Czerpiąc z wielowiekowych zwyczajów oraz bogactw naturalnych regionu, dom zaprojektowano w konstrukcji drewnianej. Projektowany układ domu nawiązuje do liniowego rozkładu kolejnych funkcji domu, przystosowanych do współczesnych potrzeb. Sercem domu jest piec, który podobnie jak w tradycyjnej architekturze znajduje się w centralnej części budynku, w wyeksponowanym miejscu. Dzięki takiemu rozwiązaniu życie w strefie dziennej toczy się wokół pieca, kontynuując pierwotne założenia typowej izby mieszkalnej.

O PROJEKCIE

Nawiązując do charakterystycznego układu przestrzennego wsi, budynek usytuowano ścianą szczytową do drogi. Najbliżej ulicy znajduje się przestrzeń gościnna z niezależnym wejściem, która może być wykorzystana także jako gabinet do pracy, warsztat lub pokój na wynajem. Do części mieszkalnej dostajemy się przez zadaszony taras, który może funkcjonować zarówno jako wiata na 2 samochody, jak i zewnętrzny pokój wypoczynkowy – miejsce spotkań, relaksu lub biesiadowania. Dom składa się z przestronnego, wysokiego salonu z aneksem kuchennym, trzech sypialni i dwóch łazienek. Dostęp do kolejnych pomieszczeń odbywa się poprzez hol otwierający się na ogród, umożliwiając mieszkańcom wyjście na zewnątrz. Dodatkowo dom wyposażono w spiżarnię oraz kotłownię/pomieszczenie gospodarcze. Przewidziano dodatkową zabudowę będącą kompozycyjnym domknięciem układu w postaci szklarni z altaną grillową oraz miejscem spotkań.

KONTAKT W SPRAWIE ZAKUPU PROJEKTU

tel. 502 949 971, k.billik@wp.pl

tel. 696 215 872, annamajewska88@gmail.com

tel. 502 949 971, gorowskakatarzyna@gmail.com

Subskrybuj newsletter NID

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informację ze świata kultury.

Księgarnia NID

Sprawdź nasze produkty w księgarni. Zamawiaj bez wychodzenia z domu już teraz!

Platforma szkoleniowa

Zapisz się na naszą platformę e-szkoleniową i dowiedz się jak zarządzać dziedzictwem i wykorzystać jego potencjał.

Skip to content