Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu wiejskiego Podlasia jest zabudowa drewniana. Chociaż na znacznych obszarach województwa jest ona w zaniku, to wiele drewnianych domów, a nawet całe zespoły zabudowy odnaleźć można jeszcze na znacznych fragmentach województwa, a zwłaszcza w jego w południowo-wschodniej części (szczególnie powiaty: białostocki, bielski, hajnowski, moniecki, siemiatycki i część wysokomazowieckiego). W trosce o zachowanie i kontynuację tradycji architektonicznych Podlasia oddajemy w Państwa ręce wzornik projektów, zachęcając do skorzystania z niego podczas budowy własnego domu na terenie województwa podlaskiego. Również na tych obszarach, gdzie tradycyjne budownictwo zanika, stając się jedynie wspomnieniem. W katalogu określona została lokalizacja danego projektu, ze wskazaniem na szczególny region lub całe województwo. Są też projekty wariantowe, do zastosowania w odpowiednim obszarze województwa, w zależności od przyjętego wariantu.
Prezentowane projekty zostały nagrodzone lub wyróżnione w ogólnopolskim konkursie architektonicznym „Twój dom – dialog z tradycją”, zorganizowanym w roku 2021 przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, przy współpracy Stowarzyszenia Architektów Polski, Oddział w Białymstoku. W skład Sądu Konkursowego wchodzili przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa: Iwona Liżewska, Iwona Górska, Joanna Porębska; Stowarzyszenia Architektów Polskich: Maciej Miłobędzki (przewodniczący Sądu), Piotr Trojniel. Janusz Grycel, Agnieszka Guziejko, Mirosław Siemionow oraz Małgorzata Dajnowicz (Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków) i Artur Gaweł (Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej).
Wyłoniono 11 projektów, w których autorzy starali się wydobyć i wykorzystać tradycje zachowanej zabudowy regionu. Inspiracją dla architektów były: układ zabudowy wsi, w tym szczytowe ustawienie budynków, układ wnętrz domu, w tym szczególnie rola pieca jako centrum ogniska domowego, proporcje historycznych budynków, w tym szczególnie silnie wydłużone bryły, forma dachu, materiał, kolorystyka, wreszcie detal i zdobienia. Projekty cechuje poszanowanie i umiejętność interpretacji tradycyjnych form, ale też komfort, czy uwzględnienie potrzeb przyszłych mieszkańców. Dzięki temu łatwo jest dobrać dom, który będzie wpisywał się historię i tradycję miejsca, a jednocześnie będzie dopasowany do Państwa stylu życia. Wierzymy, że we wzorniku znajduje się projekt, który pomoże stworzyć Państwa miejsce na ziemi na wiele kolejnych lat.
Subskrybuj newsletter NID
Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informację ze świata kultury.
Księgarnia NID
Sprawdź nasze produkty w księgarni. Zamawiaj bez wychodzenia z domu już teraz!
Platforma szkoleniowa
Zapisz się na naszą platformę e-szkoleniową i dowiedz się jak zarządzać dziedzictwem i wykorzystać jego potencjał.